آیلتس

چطور مشکلات املایی را در لیسنینگ و رایتینگ آیلتس کاهش دهیم؟

 

غلط های اسپلینگ یا املایی هر چند کوچک در لیسنینگ آیلتس به از دست رفتن یک امتیاز به ازای هر غلط یا شکل نادرست نوشتاری می انجامند و چند پرسش بخش لیسنینگ آیلتس اصولا برای بررسی توان درست نویسی و spelling شرکت کننده در آزمون طرح میشوند. همچنین تمامی زبان آموزان حتی زبان آموزان سطح های بالاتر و پیشرفته و بسیاری از استادهای سرگرم تدریس آیلتس و تافل تا اندازه ای با مساله غلط نوشتن دیکته ای واژگان روبرو هستند. باید توجه ویژه ای به درست نوشتن واژه های شنیده شده داشت. برخی زبان آموزان نمره بسیار زیادی (تا 1.5 نمره) را تنها به همین دلیل از دست میدهند و مجبور به تکرار آزمون میشوند. در زیر کوشش میکنیم در این زمینه بیشتر صحبت کرده و راهکارهایی برای پیشگیری از این دست خطاها پیشنهاد کنیم.

 

معمول ترین مشکلات املایی:

 

  1. S جمع

زبان آموزان و شرکت کنندگان در آیلتس باید توجه ویژه ای به S جمع آخر واژگان داشته باشند چرا که این مورد یکی از معمول ترین مشکلات برای زبان آموزان است. شنیدن آن ساده نیست و فراموش کردن آن بسیار ساده است. با اینهمه با توجه کردن به نکات دستوری و گرامری واژه مورد نظر میتوان این مساله را تا اندازه ای پیشگیری کرد.

 

2. واژه های هم آوا یا Homophones

Homophones  ها واژه هایی هستند که صدا یا آوایی همسان داشته ولی شکل نوشتاری آن ها متفاوت است و همچنین معنایی متفاوت دارند. برای نمونه See و Sea یا whether و weather یا affect و effect و در نهایت واژه های دشوارتری همچن affluent و effluent یا raise و rise که به ویژه برخی زبان آموزان سطح پیشرفته و آموزگاران زبان نیز با این دسته واژگان مشکل دارند. با شناسایی این دست از واژگان باید تمرکز بیشتری بر روی آن ها داشته باشید و کوشش کنید نه تنها با نگاه کردن بلکه با نوشتن و تکرار آن ها با شکل درست نوشتاری و معنای ناهمگون آن ها کاملا آشنا شوید.

 

3. لغت های بلند یا بدون قالب تکراری

برخی از زبان آموزان حتی در نوشتن واژه هایی ساده در سطح واژگان دوران دبیرستان نیز مشکل دارند که دلیل آن میتواند بیگانگی با زبان انگلیسی و تمرین نکردن دراز مدت از یک سو و عدم استفاده از کاغذ و خودکار و تمرکز بر روی صفحه های رایانه ها و گوشی های همراه باشد. برخی زبان آموزان در لیسنینگ های آیلتس حتی واژه هایی همچون restaurant، tomorrow یا accident را با وجود درست متوجه شدن در فایل صوتی در پاسخنامه غلط مینویسند و نمره زیادی را به همین ترتیب از دست میدهند. این مشکل به ویژه زمانی روی میدهد که واژه مورد نظر قالب مشخصی همچون پسوند یا پیشوند نداشته و به چشم زبان آموز ناآشنا می آید.

 

چطور خطاهای Spelling را کاهش دهیم؟

بهتر است بجای تکیه بر روی قواعد و نکته های دستوری، که همیشه بسیاری از استثناء ها در آن به چشم میخورد و حفظ کردن آن ها نیز دشوار تر است،  برای کم کردن خطاهای نوشتاری یا دیکته ای فهرستی از این دست لغات که شخصا در آن مشکل دارید تهیه کرده و کوشش کنید با تمرکز بر روی آن ها که معمولا گروه اندکی را تشکیل میدهند (شاید 40 تا 80 واژه). کوشش کنید با شکل درست نوشتاری آن ها کاملا آشنا شده و در امتحان درست عمل کنید. راه دیگر بررسی فهرست هایی است که لغاتی که معمولا در زبان انگلیسی یا آیلتس نادرست نوشته میشوند را دسته بندی کرده اند. مطالعه و مرور این واژه ها نیز بدون شک میتواند چاره ساز باشد. 

 

خوب، شما میتوانید از همین حالا شروع کنید به کار کردن بر روی موارد فوق، و حتی، در صورت تمایل، به کلاس های عمومی و تخصصی ما در آموزشگاه زبان خوارزمی قیطریه بپیوندید و از تجارب اساتید بین المللی ما در رسیدن به نمره مطلوب در آزمون آیلتس و یا هر آزمون دیگری (آیلتس یا تافل؟!) بهره مند شوید 😎 . منتظر تماس شما هستیم!

پیروز باشید

بختیاری

مطالب مرتبط

آیلتس مهارت های زندگی
آیلتس مهارت های زندگی
ریدینگ
افزایش نمره ریدینگ آیلتس با چند نکته طلایی