هدف نامه یا انگیزه نامه تحصیلی

هدف نامه یا انگیزه نامه تحصیلی چیست؟

 

هدف نامه یا انگیزه نامه تحصیلی  ( Statement of Purpose که به اختصار به آن SOP میگویند برای پذیرش دانشگاه مورد نیاز است. درواقع یکی از پیش شرط های قبولی پذیرش در دانشگاه است.  این نوشته، نامه ایست برای هیئت مدیره که به آنها این امکان را میدهد تا میزان دانش، تجربه، انگیزه، و آمادگی شما برای ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان را ارزیابی کنند. نوشتن هدف نامه یا انگیزه نامه تحصیلی یکی از مهمترین مراحل اقدام برای دانشگاه و یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای پذیرش است. هدف از نگارش این نامه این است که باعث شناخت دانشگاه از علایق و اهداف یک فرد میشود و نشان میدهد آیا او برای انتخاب تحصیل در این رشته دلایل منطقی دارد یا خیر.

 

 

در هدف نامه یا انگیزه نامه تحصیلی  باید موارد زیر نوشته شود:

  • علت تمایل به تحصیل در این دانشگاه
  • علت تمایل به تحصیل در این رشته و گرایش
  • زمینه علمی و تحصیلی دانشجو
  • اهداف دانشجو پس از فارغ التحصیلی
  • برنامه های آینده ی دانشجو
  • تاثیر دوره در آینده ی دانشجو

 

 

اهمیت هدف نامه یا انگیزه نامه تحصیلی

نوشتن پایان نامه با موضوع به روز و کاربردی ، چاپ کردن مقاله در مجله ی بین المللی و داشتن مدرک آیلتس یا تافل برای اخذ پذیرش در یک دانشگاه بسیار مهم هستند اما یک مدرک بسیار مهم دیگر ( هدف نامه یا انگیزه نامه تحصیلی ) مورد نیاز است. داوطلب ادامه تحصیل در دانشگاه های مطرح دنیا باید بتواند با یک نوشته ی بسیار حرفه ای هیئت مدیره ی دانشگاه و اساتید رشته ی مورد نظرش را قانع کند که لیاقت تحصیل در این دانشگاه و رشته را دارد. به دلیل تاثیر مستقیم تحصیل بر کار و زندگی آینده ی دانشجو، این نامه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید توسط متخصص نوشته شود.

 

 

تنها پل ارتباطی مستقیم شما با دانشگاه مورد نظرتان هدف نامه یا انگیزه نامه تحصیلی است که از این طریق میتوانید خود را از میان دیگر متقاضیان متمایز کنید تا به هیئت مدیره ثابت کنید که لیاقت این فرصت را  دارید و تشنه کسب علم و دانش هستید.

 

 

اگر نمیدانید چطور هدف نامه یا انگیزه نامه تحصیلی خود را بنویسید، مشاوران تخصصی ما در موسسه خوارزمی در محدوده قیطریه (تماس با ما) آمادگی پاسخ به سوالات شما عزیزان در این زمینه و راهنمایی برای نوشتن SOP میباشند.

 

مطالب مرتبط

آیلتس مهارت های زندگی
آیلتس مهارت های زندگی
نکات، قوانین و مقررات شرکت در آزمون آیلتس
نکات، قوانین و مقررات شرکت در آزمون آیلتس