هدف نامه یا انگیزه نامه

چگونه یک هدف نامه یا انگیزه نامه قوی و تاثیرگذار بنویسیم؟

 

برای پذیرش در دانشگاه و ادامه تحصیل در خارج از کشور علاوه بر مدرک آیلتس یا تافل شما به یک هدف نامه یا انگیزه نامه قوی و تاثیرگذار ( Statement of Purpose ) نیاز دارید تا به دانشگاه علایق، اهداف و دلایل تحصیل در یک رشته در دانشگاه را نشان دهید و بتوانید ثابت کنید که شایستگی شرکت در آن گرایش خاص در آن دانشگاه را دارید.

 

همانطور که در مقاله ی ” هدف نامه یا انگیزه نامه تحصیلی چیست؟” ذکر شد، مواردی از قبیل علل تمایل به تحصیل، اهداف و برنامه های دانشجو و تاثیر آن بر آینده ی دانشجو باید نوشته شوند.

 

نگارش هدف نامه یا انگیزه نامه

به دلیل تاثیر و اهمییت هدف نامه یا انگیزه نامه در پذیرش برای نگارش آن باید بسیار دقیق عمل کرد. استفاده از کلمات ساده انگلیسی و اهداف و دلایل ناکافی ممکن است منجر به رد پذیرش شود پس باید بدون خسته کردن خواننده ی هدف نامه یا انگیزه نامه از کلمات تاثیرگذار استفاده شود. در ابتدا با خود رو راست باشد و فکر کنید که واقعا چرا میخواهید این رشته و گرایش را بخوانید؟ چرا در این دانشگاه؟ اهداف و برنامه های آینده تان چیست؟ تاثیر خواندن این رشته بر زندگی شخصی و آینده ی شغلیتان چیست؟ و در نهایت به کجا میخواهید برسید؟ بعد از تهییه ی مطالب کلی و کلیدی شروع به نوشتن کنید. دقت کنید که در هر پاراگراف به توضیح یک موضوع بپردازید.

 

 هر موردی را که عنوان میکنید دلیل بیاورید و از لیست کردن موضوعات بپرهیزید. اگر هر موردی را که ذکر میکنید با دلیل کافی و منطقی همراه باشد خواننده را قانع میکند. به عنوان مثال در مورد انتخاب این رشته: دو هدف کلی برای انتخاب داشتید، به این شکل بنویسید: هدف اول+ توضیح و دلیل/ هدف دوم+ توضیح و دلیل.

 

پاراگراف بندی هدف نامه یا انگیزه نامه

به طور روشن و واضح موارد زیر را در پاراگراف های مختلف توضیح دهید:

  • – مقدمه با جزییاتی در مورد خودتان و رشته ای که خواندید. زمینه های علمی و تحصیلیتان.
  • – تحقیقات و پروژه هایی که انجام دادید
  • – علت انتخاب این رشته
  • – علت انتخاب این دانشگاه
  • – اهدافتان پس از اتمام تحصیلات
  • – برنامه های آینده

 دقت کنید که هدف نامه یا انگیزه نامه بیش از دو صفحه نشود.

 

 

برای خواندن هدف نامه یا انگیزه نامه رشته های مختلف کلیک کنید:

مهندسی کامپیوتر

مهندسی مکانیک

حسابداری

 

 

در نهایت به ویرایش نوشته ی خود بپردازید. پس از اتمام آن، نوشته ی خود را به متخصص ترجمه ی هدف نامه یا انگیزه نامه بدهید که تصحیح کند و در صورت نیاز مواردی را به آن اضافه کند. در صورت سوال در زمینه های مختلف با مشاوران تخصصی ما در موسسه خوارزمی واقع در قیطریه تماس بگیرید (تماس با ما).

 

مطالب مرتبط

آیلتس مهارت های زندگی
آیلتس مهارت های زندگی
ریدینگ
افزایش نمره ریدینگ آیلتس با چند نکته طلایی