توصیه هایی برای روز آزمون IELTS

 

آزمون Listening

 1. اگر مرکز آزمون شما مجهز به هدفون است، مطمئن شوید هدفون شما مشکلی ندارد. اگر فکر میکنید اشکالی وجو دارد، دست خود را بلند کنید تا به مورد شما رسیدگی شود. اگر مشکل را اعلام نکنید، استرس زیادی خواهید داشت که به تنهایی تاثیر بسیار منفی روی عملکرد شما خواهد داشت.
 2. اگر مرکز آزمون شما مجهز به هدفون نیست، در قسمت تست صدا مطمئن شوید صدا را به خوبی میشنوید. اگر احساس میکنید به صدای بلندتری نیاز دارید، دست خود را بلند کنید تا به مورد شما رسیدگی شود.
 3. حتما زمانهایی که در آزمون، برای پیش خوانی سوالات (قبل از هرsection و قبل از مکث های درون section) یا بازخوانی پاسخها (بعد از هر section) در نظر گرفته شده است ، به پیش خوانی سوالات پیش رو اختصاص دهید. این روش باید حتما از قبل تمرین شده باشد.
 4. هدف شما پیدا کردن پاسخهاست، لازم نیست تمامی متن را متوجه شوید.
 5. در مورد سوالاتی که محدودیت تعداد کلمه در جواب دارند، حتما به این تعداد دقت شود.
 6. در زمان پخش Listening ، پاسخها را فقط در پرسشنامه بنویسید. اگر بخواهید پاسخها را در همان زمان در پاسخنامه وارد کنید، سردرگم خواهید شد. زمان انتقال پاسخها به پاسخنامه، 10 پایانی بخش Listening است.
 7. در زمان انتقال پاسخها، حتما به دیکته ی کلمات دقت شود.

 

آزمون Reading

 1. حتما صورت سوالات را به دقت بخوانید ودر مورد سوالاتی که محدودیت تعداد کلمه در جواب دارند، به این تعداد توجه کنید.
 2. احساسی برخورد نکنید، قرار نیست به تمامی سوالات پاسخ دهید. اگر پاسخ سوالی را پیدا نکردید، به سراغ سوالات دیگر بروید.
 3. حتما حواستان به ساعت نصب شده در جلسه آزمون باشد. در قسمت Reading ، به شدت این احتمال وجود دارد که حساب زمان از دستتان در برود.
 4. پاسخهای خود را مستقیم وارد پاسخنامه کنید، چرا که فرصت جداگانه ای برای اینکار در نظر گرفته نشده است.
 5. برای پاسخ دادن شتاب زیاد نکنید، اول مطمئن شوید که منظور سوال را به خوبی درک کرده اید.
 6. همان روشی که با آن تمرین کرده اید، پیاده کنید. در جلسه آزمون روش جدید و نا آشنایی را به کار نگیرید.

 

آزمون Writing

 1. ترجیحا باTask 1 شروع کنید، چون معمولا این Task قربانی Task 2میشود ولی بیش از 20 دقیقه روی آن وقت نگذارید چراکه به 40 دقیقه ی باقیمانده برای Task 2 نیاز خواهید داشت.
 2. سعی کنید برای Task 1 بین 170 تا 190 کلمه و برای Task 2 بین 270 تا 290 کلمه بنویسید. دقت کنید که اگر زیر 150 برای Task 1 و زیر 250 کلمه برای Task 2 بنویسید، نمره از دست خواهید داد. از طرفی ، اگر خیلی طولانی بنویسید، احتمال زیادی دارد که از موضوع منحرف شوید. به جای کمیت ، روی کیفیت نوشته خود دقت کنید.
 3. حتما برای Writing خود plan داشته باشید. ممکن است planning اندکی وقت شما را بگیرد ولی چون پیکربندی نوشته شما را مشخص میکند، در نهایت باعث استفاده بهینه از وقت میشود. Planning میتواند در پرسشنامه و یا حتی پاسخنامه انجام شود. به هر حال، ممتحن آنرا نمیخواند.
 4. حتما کلمات خود را در آخر بشمارید. برای اینکار ، تعداد خطوط نوشته شده را بشمارید و در تعداد متوسط کلمه در هر خط ضرب کنید. مثلا اگر 17 خط نوشته اید ود در خط بطور متوسط 10 کلمه گنجانده اید، نوشته شما تقریبا 170 کلمه است که برای Task 1 کافیست. در هنگام تمرین writing نیز حتما با همین روش کلمات خود را بشمارید تا به آن عادت کنید.
 5. یک تراژدی در روز امتحان ، نیمه کار رها کردن writing است. به زمان دقت کنید تا گرفتار آن نشوید.

 

آزمون Speaking

 1. تمرین کافی قبل از امتحان و اعتماد به نفس و پر انرژی بودن در روز امتحان، کلیدهای موفقیت در آزمون speaking هستند.
 2. میتوانید لباس رسمی یا غیر رسمی بپوشید. ولی حتی المقدور لباستان مرتب باشد تا تابلوی یک داوطلب آماده و با اعتماد به نفس تکمیل شود.
 3. آزمون speaking یک مصاحبه رسمی نیست. خودتان باشید و سعی کنید بهترین نسخه از دانش انگلیسی خود را در آن زمان کوتاه به ممتحن نشان دهید.
 4. اولین گام در تولید پاسخ مناسب این است که با آرامش و دقت به سوال گوش کنید. اگر متوجه سوال نشدید ، در part 1 میتوانید میتوانید از ممتحن بخواهید سوال را تکرار کند ، در part 3 ، هم میتوانید از او بخواهید سوال را تکرار کند وهم میتوانید تقاضای توضیح بیشتر در مورد آن سوال کنید. در part 2 ، ممتحن به سوال شما پاسخ نخواهد داد.
 5. به سوالات مستقیم پاسخ دهید و سپس با انتخاب استراتژی مناسب پاسخ خود را بدون انحراف از موضوع اصلی طولانی کنید.
 6. سعی کنید از کلمات و ساختار های متنوع و صحیح استفاده کنید. ولی این استفاده باید هوشمندانه باشد، چرا که کلمه و گرامر تنها فاکتور هایی نیستند که در آزمون مورد سنجش قرار میگیرند.
 7. به ارتباط پاسختان به سوال پرسیده شده و ارتباط معنایی جملاتتان بهم بسیار دقت کنید.
 8. برای توضیح بیشتر پاسختان ، میتواید مثال بزنید. مثالها ابزار بسیار کاربردی در آزمون speakingهستند.
 9. در part 2 ، ممتحن کاغذ و مداد برای نت برداری و planning در اختیارتان میگذارد. ولی در نهایت گفتار شما در این قسمت مورد ارزیابی قرار میگیرد، نه نت هایتان.

 

 

برچسب راهنمای مطالبIELTSآموزش زبان انگلیسیآیلتس
0

مطالب مرتبط

آیلتس مهارت های زندگی
آیلتس مهارت های زندگی
نکات، قوانین و مقررات شرکت در آزمون آیلتس
نکات، قوانین و مقررات شرکت در آزمون آیلتس