خب مطمئنا همه این رو شنیدیم که امتحان آیتلس فقط دانش زبان نیست و متاسفانه یا خوشبختانه قسمت هایی از ذهن رو فعال میکنه که شاید هیچ وقت با هیچ راه دیگه ای فعال نمی شدند. : )  در این مقاله هدفم اینه که یک روش مربوط به رایتینگ تسک 2 رو که کاملا انحصاری هستش باهاتون کار کنم و قول می دم که در حد معجزه براتون کارساز باشه !!!

فقط عجله نکنید و تا آخر مقاله رو دقیق بخونید !!!

 

یکی از مهمترین مشکلاتی که داوطلبین آزمون آیلتس در قسمت رایتینگ تسک 2 دارند اینه که موقع نوشتن چیزی به ذهنشون نمیاد که روی برگه بیارند. این باعث می شه که بدون پیش زمینه وارد رایتینگ بشن و خب می شه از قبل پیش بینی کرد که تقریبا امکان خیلی کمی داره که نمره بالای 6 بیارند. اساتید حرفه ای تر معمولا به زبان آموزان می گن قبل از نوشتن حتما ابتدا نکات رو روی برگه بیارید و بعد با نکاتی که مشخص کردید شروع به نوشتن کنید. خب این کاملا درسته. مثلا اگر موضوع دلایل global warming هستش شما روی برگه می نویسید:       

دلیل اول:  deforestation , store, carbon, atmosphere  

و دلیل دوم: release, burning fossil feels, ozone layer, co2, atmosphere

حتما قبول دارید که این طوری حتی اگر 7 تا 8 دقیقه هم روی این ها وقت بذارید باز هم قطعا رایتینگ بهتری خواهد شد و چون موقع نوشتن مسیر مشخصی دارید هم از سطح لغات بهتری استفاده می شه و هم توقف نداریم در طول نوشتن. فقط یه مشکلی هست که موقع امتحان آوردن این نکات به صورت مرتبط و دسته بندی شده کنار هم یه کمی سخته و در واقع مقاله من دقیقا روی این نکته دست گذاشته و راه کاری ارائه می ده که امیدوارم مثمر ثمر باشه.

برای حل مشکل بالا بهترین راه حل اینه که جملات فارسی توی ذهن (یا حتی روی برگه) داشته باشیم. خب ایده آل اینه که از قبل این جملات رو به صورت فارسی آماده کرده باشیم و روی موضوعات مختلف تمرین کرده باشیم ولی اگر حتی این کار رو هم انجام نداده باشیم سرجلسه امتحان (البته سخت تر می شه) یک دقیقه با چشمان بسته موضوع سوال رو فارسی با خودمون مطرح می کنیم و جواب منطقی فارسی به سوال می دیم و بعد سریع نکات برجسته جواب رو روی برگه می نویسیم. مثلا :

گرم شدن زمین:

دلیل شماره 1: تخریب جنگل ها، چون جنگل ها حجم زیادی از کربن را ذخیره می کنند و تبدیل به اکسیژن می کنند پس تخریب اونها باعث گرم شدن زمین می شه.

دلیل شماره 2: افزایش گاز co2 که باعث می شه لایه اوزون تخریب بشه و زمین گرم تر شه. Co2 معمولا از سوخت های ماشین ها بوجود میاد و در هوا منتشر میشه.

 

حالا که این موارد رو نوشتید می تونید اول نکات رو کنارش ترجمه کنید و بعد شروع به نوشتن کنید. اگر اعتماد به نفس و سطح لغات خوبی دارید دیگه نیازی نیست ترجمه انگلیسی رو کنارش بنویسید و یک ضرب رایتینگ رو شروع کنید. نگران تایم نباشید این قسمت ممکنه 10 تا 12 دقیقه از تایم شما رو بگیره ولی در ازاش موقع نوشتن خیلی سرعت بالاتر می ره و سطح لغات و میزان منطقی بودن متن به طور چشمگیری افزایش پیدا می کنه.

اما موضوع به اینجا ختم نمی شه، در واقع نباید طوری باشه که توی جلسه امتحان همه سوال ها برامون چالش داشته باشه. کاری که ما انجام می دیم اینه که اول موضوعات آیلتس رو دسته بندی می کنیم. معروفترین دسته بندی که اکثرا سوال های امتحان داخلش قرار می گیره اینها هستند:

Entertainment, health, technology, sport, media, environment, education, culture, animals, society

بعد باید شروع کنیم با کمک منابع و یا مدرسین حرفه ای که با این سبک کار کرده اند، برای هر کدام از این موضوع ها به صورت فارسی جملاتی رو یاد می گیریم. جملاتی که وقتی فارسی اونها رو در ذهن میاریم دیگه معنی انگلیسی اون ها رو مشکلی نداریم و از قبل روی اونها کار کردیم. و دیگه نیازی نیست جمله بندی اون ها رو هم توی امتحان بنویسیم و فقط این طوری می نویسیم :

گرم شدن زمین:

1- افزایش co2 – تخریب اوزون – سوخت های فسیلی – ماشین – انتشار در هوا

 2- تخریب جنگل – ذخیره کرین – پخش اکسیژن در اکسیژن 

 

و با تمرین و تکرار اگر به مرحله ای رسیدید که مستقیم نتونستید انگلیسی همین نکات رو بنویسید و دیگه فارسی ننویسید خب بهتر !!! ولی توصیه ما اینه که حتی اگر به این مرحله هم رسیدید باز هم اول فارسی فکر کنید و جمله رو برای خودتون یک بار به صورت منطقی به فارسی بگید.

خب امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه! و احتمالا قبول کردید که آیلتس فقط داشن زبان نیست و آمادگی برای آزمون آیلتس به خصوص تسک 2 رایتینگ احتیاج به روش های خاص تری داره تا بتونیم نمره بالای 6 بگیریم. روش بالا رو تمرین کنید و اگر نیاز به معلم داشتید که روی روش بالا با شما کار کنه، مدرسین آیلتس بین المللی در خوارزمی (قیطریه) در خدمت شما هستند.

 

با تشکر. مصطفی هماپور

مطالب مرتبط

آیلتس مهارت های زندگی
آیلتس مهارت های زندگی
ریدینگ
افزایش نمره ریدینگ آیلتس با چند نکته طلایی