روشهای برخورد با سوالات چند گزینه ای لیسنینگ آیلتس

 

حتما موافقید که تعداد متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس روز به روز در حال افزایش است. که مهمترین دلایل آن عبارتند از مهاجرت و یا ورود به دانشگاههای معتبر(دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج و …). به همین دلیل تصمیم گرفتیم جهت کمک به شما زبان آموزان و داوطلبان محترم، طی چند مطلب به نکات کلیدی موفقیت در قسمتهای مختلف این آزمون (رایتینگ، ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ) بپردازیم.

 

در مطلب قبلی (آیلتس و نکات کلیدی رایتینگ) در مورد نکات کلیدی رایتینگ (نوشتن) آیلتس صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم شیوه های برخورد با سوالات چند گزینه ای قسمت “لیسنینگ” رو با هم بررسی کنیم.

چهار روش ممکن وجود دارند:

 

  1. بهترین اما زمانبرترین راه ممکن، خواندن سوال و همه گزینه ها و خط کشیدن زیر کلمات کلیدی است.

 

  1. راه بعدی این است که فقط سوال را بخوانیم و زیر کلمات کلیدی آن خط بکشیم و به گزینه ها نگاه نکنیم. در حین گوش دادن جواب را کنار سوال بنویسم (حتی به فارسی) بعد در سی ثانیه آخر که زمان چک کردن است، با یکی از گزینه ها تطبیق بدهیم.

 

  1. راه سوم، خواندن سوال و چشم دوختن به گزینه های a و b و حذف کلی گزینه های c است. در این صورت اگر در حین گوش دادن یکی از دو گزینه اول را شنیدیم، همان جواب صحیح است، در غیر اینصورت پاسخ چیزی است که نشنیده ایم: یعنی گزینه c!

 

  1. شیوه چهارم این است که به هیچ سوال یا گزینه ای نگاه نکنیم و فقط به لیسنینگ گوش بدهیم و یادداشت برداریم و کاملاً متن را درونی کرده و بفهمیم. بعد در سی ثانیه آخر یا حتی ده دقیقه آخر ، از روی یادداشتها و یا درک کلی خود جواب بدهیم. (ریسک این شیوه بسیار بالاست اما سرعت بی نظیری به شما میدهد!)

 

کلا هر چه در چهار روش فوق از بالا به پایین می‌آییم،  سرعت بهتر و دقت کمتر میشود.

 

نکته: در تمامی شیوه ها باید یادداشت برداری را حین گوش دادن به لیسنینگ انجام بدهیم.

 

توصیه ما این است که هر چهار مورد فوق را امتحان کرده و شیوه‌ای که نتایج بهتری برای شما به ارمغان میاورد را انتخاب کنید! میتوانید از همین حالا شروع به تمرین کنید و حتی در صورت تمایل، به کلاس های عمومی و تخصصی ما در آموزشگاه زبان خوارزمی قیطریه بپیوندید و از تجارب اساتید بین المللی ما در رسیدن به نمره مطلوب در آزمون آیلتس و یا هر آزمون دیگه ای (آیلتس یا تافل؟!) بهره مند شوید 😎 . منتظر تماس شما هستیم!

 پیروز باشید

بختیاری

مطالب مرتبط

آیلتس مهارت های زندگی
آیلتس مهارت های زندگی
ریدینگ
افزایش نمره ریدینگ آیلتس با چند نکته طلایی