آزمون آیلتس

چطور برای آزمون آیلتس برنامه ریزی کنیم؟

 

  1. شناخت آزمون

یعنی اینکه بدانید با چه آزمونی روبرو خواهید شد. آزمون آیلتس شامل چهار بخش است: ریدینگ، رایتینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ.

در بخش لیسنینگ چهار قسمت برای گوش دادن وجود دارد. در بخش ریدینگ سه متن برای خواندن دارید. بخش رایتینگ دو متن مجزا خواهید نوشت، و در بخش اسپیکینگ نیز شما  در سه مرحله با یک مصاحبه کننده انگلیسی زبان صحبت خواهید کرد.

 

  1. دستورالعملها

هر قسمت از آزمون دستورالعملهای مختص خود را دارد. اگر دستورالعملها را قبل از آزمون یاد بگیرید، حین آزمون وقت بیشتری برای پاسخ دادن خواهید داشت.

 

  1. آزمونهای آمادگی

آزمونهای تمرینی و یا آزمونهای سالهای قبل را بیابید و حداقل ماهی یک بار یک آزمون کامل بدهید. سعی کنید فضای آزمون را تا حد ممکن به فضای آزمون واقعی نزدیک کنید. برای بخش اسپیکینگِ آزمون تمرینی نیز میتوانید از یکی از دوستان خود استفاده کنید و یا اینکه بصورت آنلاین از شخصی بخواهید که نقش ممتحن را برای شما بازی کند. و بهتر اینکه صدای خود را ضبط کنید و کمی خود را ارزیابی کنید.

 

  1. هدف گذاری

برای خود یک هدف و استرتژی مشخص تعریف کنید. سعی کنید نمره مورد نیاز خود را تعیین کنید. اینکه بدانید به نمره چند overal (کلی) و individual (هر یک از چهار بخش) نیاز دارید، به روند پیشرفت شما بسیار کمک خواهد کرد. مثلا اگر به نمره بالا در بخش رایتینگ نیاز دارید، پس وقت و انرژی بیشتری برای آن صرف خواهید کرد.

 

  1. نقاط ضعف و قوت

نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید. مطمئنا بعد از یک یا دو آزمون تمرینی متوجه خواهید شد که در کدام بخشها قوی و ضعیف هستید. واضح است که اگر در بخشی ضعف دارید، وقت و انرژی بیشتری را باید صرف آن نمایید.

 

  1. بانک ایده ها

یک “بانک ایده ها” برای خود تهیه کنید. لیستی از موضوعات متدوال در قسمتهای اسپسکینگ و رایتینگ آیلتس تهیه نمایید. سپس ذیل هر موضوع، سوالات، کلمات کاربردی، ایده ها، جوابها، و مثالههای احتمالی را یادداشت نمایید. لیست راهمیشه باز نگه دارید و در صورت یافتن اطلاعات جدید سریعا به بانک خود منتقل نمایید. این امر ذهن شما را برای بخشهای رایتینگ و اسپیکینگ آزمون آیلتس آماده خواهد کرد و سرعت عمل و کیفیت کار شما را بالا خواهد برد.

 

  1. مطالعه روزانه

“هر روز” بخوانید، گوش بدهید، بنویسید و انگلیسی صحبت کنید. مطمئنا بهترین حالت، انجام آزمونهای تمرینی و آزمایشی است. اما اگر “هر روز” نمیتوانید یک آزمون کامل را انجام دهید، میتوانید از منابع دیگر استفاده کنید. مثلا برای تمرین ریدینگ میتوانید از روزنامه، مقاله، بلاگ و … استفاده نمایید. یا برای رایتینگ حداقل یک پاراگراف کوتاه در مورد یک موضوع بنویسید. مهم اینست که “هر روز” روی هر چهار مهارت کار کنید.

 

  1. آمادگی روانی 

مانند یک “مدیر پروژه” عمل کنید. هدف گذاری کنید، برنامه ریزی نمایید، عمل کنید. فراموش نکنید که در آزمون آیلتس فقط بحث “دانش” شما مطرح نیست، بلکه توانایی شما در “آماده سازی”، “تمرکز” و “مدیریت زمان” را نیز به چالش میکشد.

 

  1. ذهن انگلیسی

 “ذهن انگلیسی” خود را همیشه روشن نگه دارید. در کارهای روزانه نیز در حد امکان خود را در معرض زبان انگلیسی قرار دهید. به عنوان یک مثال بسیار ساده: زبان گوشی همراه خود را به انگلیسی تغییر دهید.

 

  1. روز و شب قبل از آزمون

مراقب خواب و تغذیه خود باشید. مواد پروتئینی بهترین گزینه هستند. حداقل 24 ساعت قبل از امتحان مطالعه را فراموش کنید و فقط خود را با انگلیسی محاصره کنید. فیلم و موسیقی میتوانند بهترین گزینه ها باشند. میتوانید قبل از روز آزمون به محل برگزاری بروید تا از استرس زمان بندی و مسیریابی روز آزمون بکاهید. و نیز فراموش نکنید که صحبت کردن با دیگر داوطلبین دقایقی قبل از آزمون، فقط استرس شما را افزایش خواهد داد. و باز هم گوش دادن به موسیقی انگلیسی آرامش بخش میتواند بهترین گزینه باشد.

 

شما میتوانید با در نظر گرفتن نکات فوق به یک برنامه جامع و مدون برسید. و نیز میتوانید برای یک جلسه مشاوره و در صورت تمایل آزمون تعیین سطح رایگان با ما تماس بگیرید و از سایر نکات و متدهای اساتید بین المللی آموزشگاه زبان خوارزمی قیطریه جهت رسیدن به نمره مطلوب در آزمون آیلتس و یا تافل (آیلتس یا تافل؟! (یک)) بهره مند شوید.

پیروز باشید

مطالب مرتبط

مفدمه
مقدمه خوب در تسک 2 رایتینگ آزمون آیلتس
ریدینگ آیلتس و هفت سوالات متدوال آن