تقویت مهارت Reading

 

اهمیت تقویت مهارت Reading

 

مهارت Reading یکی از مهمترین مهارت های مورد نیاز برای زبان آموزانه. درواقع “خواندن” انگار یه پلیه که زبان آموز رو به زبان و اطلاعات نوشته شده وصل میکنه. با تقویت مهارت Reading یک زبان آموز فقط “خواندنش” قوی نمیشه بلکه روی مهارتهای دیگه مثل Speaking  و reading  و Writing هم اثر بسزایی داره. اگر مهارت Reading در زبان آموزان مبتدی تقویت بشه کمک خیلی خیلی زیادی به یادگیری لغت و درک ساختار جمله (از لحاظ گرامری) میکنه. نکته ی جالب اینه که وقتی زبان آموزان مبتدی عادت کنن مطالب مختلف مثلا داستانهای کوتاه و ساده بخونن، بدون اینکه خودشون متوجه بشن گرامر یاد میگیرن. تمام نکته های بالا نشون میده که Reading  و تقویت این مهارت چقدر برای زبان آموزان در همه سطوح واجبه.

 

استراتژی هایی که زبان آموزان برای تقویت مهارت Reading نیاز دارن:

 

  • Previewing : دید کلی قبل از خواندن مطلب : داشتن یک دید کلی قبل از اینکه کل مطلب رو بخونین بسیار مهمه. جزییاتی مثل عنوان مطلب، تصاویر، کلمات خاص و فرمت نوشته به ما کمک میکنن این دید رو به دست بیاریم. مثلا اگر در ابتدای پاراگرافها در متن نوشته شده first, second, third…   به زبان آموز میفهمونه که داره مراحل چیزی رو گام به گام میگه. ((تمرین: شما امروز یک روزنامه انگلیسی بردارین و سعی کنین با توجه به عنوان مطلب، تصاویر و غیره متوجه بشین مطلب در مورد چیه.

 

  • Visualizing : تجسم کردن: بعضی از دانش آموزان مخصوصاً اونهایی که با “دیدن” بهتر یاد میگیرن نیاز دارن که اطلاعات رو ببینن. شما باید با توجه به چیزی که خوندین “شخصیت اصلی” داستان یا خبر رو توی ذهنتون مجسم کنین. تجسم کردن درواقع شامل طبقه بندی اطلاعات در ذهن به صورت تصویریه. انگار که یه نقشه یا عکس توی ذهنتون شکل میگیره. ((تمرین: یه کتاب داستان بردارین و یکی دو صفحه بخونین بعد برای خودتون تعریف کنین که چه تصویری توی ذهنتون اومد.اگر سر کلاسین از زبان آموزان بخواین تصویری که توی ذهنشون اومده تعریف کنن))

 

  • Summarizing : خلاصه کردن: زبان آموزان باید بتونن بعد از خواندن یه متن اونو خلاصه کنن. این خلاصه میتونه خلاصه ی یک پاراگراف یا چند صفحه باشه. خلاصه نویسی برای تقویت مهارت Reading یه مهارت بسیار مهمه: درک نکات کلیدی. خلاصه کردن، دوباره بازگو کردن همه چیز نیست. از خودتون بپرسین نکته ی کلیدی و اصلی متن چی بود و اون رو بطور مختصر و مفید همراه با کمی اطلاعات مربوط به اون بگین. ((تمرین: یک پاراگراف از یک کتاب بخونین و اونو در دو جمله خلاصه کنین))

 

این سه مورد که بالا ذکر شدن سه تا از مهمترین کارها برای تقویت مهارت Reading در زبان آموزانه. در موسسه خوارزمی واقع در قیطریه (تماس با ما) توجه بسیار زیادی به تقویت این مهارت میشه و مدرسین بطور حرفه ای با متدهای به روز به زبان آموزان کمک میکنند تا Reading شون روز به روز قوی تر بشه.

 

مطالب مرتبط

مفدمه
مقدمه خوب در تسک 2 رایتینگ آزمون آیلتس
ریدینگ آیلتس و هفت سوالات متدوال آن