تافل

با آزمون تافل اینترنتی بیشتر آشنا بشیم! (مطلب اول)

 

 

یکی از آزمونهایی که متقاضیان بسیاری داره آزمون تافل اینترنتی (iBT) است که هم برای دانشجویان مقطع دکتری و هم متقاضیان ادامه تحصیل در خارج کشور (به ویژه دانشگاههای امریکا مانند دانشگاه هاروارد، دانشگاه پرینستون و …) کاربرد زیادی داره. بنابراین سعی میکنیم که طی دو مطلب با ویژگیهای این آزمون بیشتر آشنا بشیم.آزمون تافل اينترنتي (iBT) بخش جديدی با عنوان  Speaking داره و بخش ساختار (Structure) که در آزمونهای کتبی و کامپيوتری وجود داشت، حذف شده. گرامر به صورت غيرمستقيم در بخشهای ديگر اين آزمون مورد سنجش قرار می گيره. سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش Listening طولانی‌تر شدن ولی، بر خلاف گذشته، شما اجازه دارین خلاصه نويسی کنین و یادداشت بردارین. در بخش درک مطلب (Reading)، نوع سؤالات متنوع‌تر شده و به عنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته میشه که اطلاعات را طبقه‌بندی کنن و يا یک جدول رو پر کنن. تايپ کردن هم در بخش نوشتاری الزامیه.سيستم امتيازدهی:

سيستم امتياز دهی در آزمون تافل اينترنتی در جدول زير نشان داده شده:

0-30

Listening

0-30

Reading

0-30

Writing

0-30

Speaking

0-120

Total scoreبخشهای مختلف آ زمون iBT:

آزمون  iBT شامل 4 بخش خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن است.

 


Reading  – خواندن 


بخش درک مطلب در آزمون iBT با نسخه کامپيوتری آن (CBT) تفاوت چندانی نداره. اين بخش از سه متن آکادميک تشکيل شده که به دنبال هر کدام چندين پرسش مطرح میشه. هر کدام از اين متن‌ها حدوداً از 650 تا 750 کلمه ساخته شدن. نوع سؤالات هم ترکيبی از نوع سؤالات موجود در تافل کامپيوتری (CBT) و انواع جديدتری از سؤالاته که در اون شرکت کنندگان بايد یک جدول رو پر کنن و يا اینکه يک نتيجه گيری روايی رو تکميل کنن. دو بخش اضافه شده به بخش درک مطلب، يکی فهرست لغات و ديگری يک گزينه تجديد نظر (review option) است.  فهرست لغات به شما اين امکان رو میده که معنی کلمات کليدی موجود در متن رو پیدا کنین و با گزينه تجديد نظر (review option)، می‌تونین در پاسخهاتون تجديد نظر کنین.

 


Listening – شنیدن 


بخش شنيداری آزمون تافل توانايی شما رو در درک مکالمات انگليسی، همون طوری که در آمريکای شمالی صحبت میشه، ارزيابی می‌کنه. بخش شنيداری آزمون iBT با نسخه کامپيوتری اون (CBT) تفاوت چندانی  نداره. اين بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با چندین پرسش تشکيل شده.

 

برای آشنایی با بخشهای دیگر iBT میتونین به مطلب تافل اینترنتی iBT (دو) مراجعه کنین. و مهمتر از همه اینکه، جهت رسیدن به نمره مطلوب در آزمون تافل و یا آیلتس، میتونین در کلاسهای عمومی و تخصصی آموزشگاه زبان خوارزمی قیطریه  😎 شرکت کنین و از تجارب اساتید بین المللی ما بهره مند بشین. منتظر تماس شما هستیم.

 پیروز باشید

بختیاری

 

مطالب مرتبط

آیلتس مهارت های زندگی
آیلتس مهارت های زندگی
نکات، قوانین و مقررات شرکت در آزمون آیلتس
نکات، قوانین و مقررات شرکت در آزمون آیلتس