اسپیکینگ

چطور انگلیسی را روان تر صحبت کنیم؟

 

روانی کلام (fluency) یعنی چه؟

روانی کلام یعنی اینکه شما میتوانید بدون وقفه های طولانی و غیرطبیعی صحبت کنید؛ و دو بُعد دارد. بعد اول آن فیزیکی است. یعنی اینکه شما توانایی این را دارید که کلمات و صداها را درست، سریع و روان با دهان خود تولید و تلفظ کرده و آنها را به هم وصل کنید.

بعد دیگر آن ذهنی است. مغز شما باید بتواند کلمات درست را پیدا کنید و سریع و روان جملات انگلیسی بسازد. برای بهبودی روانی کلامتان، شما باید روی هر بعد کار کنید. اما قبل از هر چیز باید دو قانون را بیاموزیم.

 

قانون اول:

تا جایی که امکان دارد انگلیسی صحبت کنید. با دوستان، آشنایان، همکلاسیها، … . هیچ چیز به اندازه خود اسپیکینگ به اسپیکینگ شما کمک نخواهد کرد زیرا اسپیکینگ یک مهارت عملی است نه یک موضوع آکادمیک. مانند ورزش که به تمرین منظم و مداوم نیاز دارد. پس سعی کنید حداقل روزی 2 تا 3 ساعت انگلیسی صحبت کنید. کلاس بروید، توریستها را پیدا کنید، یک دوست اینترنیتی پیدا کنید و … .

 

قانون دوم:

یادگیری یک زبان خارجی دشوار است. حتی اگر شما در کشوری زندگی کنید که همه به آن زبان صحبت میکنند، باز هم یادگیری زمان میبرد و مستلزم تلاش است. پس فشار و سختی کار را بپذیرید و بدانید که تنها راه برای آسانتر شدن آن، انجام آن است.

 

و اما تکنیکهای تقویت روانی کلام

تکنیک اول: تندخوانی

متنی را انتخاب کنید. (کتاب درسی، روزنامه، بلاگ، مقاله و …) فقط اینکه متن نباید بیش از حد سخت یا آسان باشد. متن را بلند بخوانید و تایم بگیرید. دوباره متن را بخوانید و سعی کنید رکورد قبلی خود را بشکنید. ادامه بدهید تا به بهترین رکورد خود برسید. هدف از این کار چیست؟ قبلا یاد گرفتیم که بخشی از روانی کلام، فیزیکی است. تندخوانی این بخش از توانایی شما را بهبود میبخشد. نکته مثبت این تمرین اینست که میتوانید آنرا همیشه و همه جا انجام دهید.

 

تکنیک دوم: موسیقی

یک آهنگ موسیقی که مورد علاقه تان است را انتخاب کنید. شعر آهنگ را پیدا کنید. به شعر نگاه کنید و هماهنگ با خواننده آواز بخوانید. این تمرین مجددا بخش فیزیکی اسپیکینگ شما را تقویت میکند. از آهنگهای آهسته و آسان شروع کنید و آرام آرام به سراغ آهنگهای سخت تر و سریع تر بروید.

 

تکنیک سوم: به جای کلمات مجزا، عبارات چند کلمه ای را یاد بگیرید.

اکثر زبان آموزان کلمات را بصورت جدا جدا و با معنی فارسی حفظ میکنند. مثلا:

Life: زندگی

Head: سر

Window: پنجره

.

.

.

مشکل اینجاست که این روش باعث میشود ذهن شما به یک طریق کاملا غیرطبیعی و پیچیده عمل کند. اول اینکه وقتی ما صحبت میکنیم به کلمات مجزا نیازی نداریم، بلکه به “عبارات” و “جملات” نیاز داریم. دوم اینکه شما یاد نمیگیرید که انگلیسی صحبت کنید بلکه سعی میکنید در ذهن خود جملات فارسی را کلمه به کلمه به انگلیسی ترجمه کنید. این یعنی انجام چند عمل بطور همزمان که برای همه سخت است.

راه حل:

**زبان را از طریق عبارات وجملات بیاموزید!**

به عنوان مثال اگر کسی از شما بپرسد:

What are you doing this weekend?

جواب میتوانند چنین باشند:

I’m going to see some old friends.

جمله بالا از دو عبارت تشکیل شده است:

(I’m going to) + (see some old friends)

پس به جای اینکه معنی کلمات friend, see, some, old را به فارسی حفظ کنیم و بعد کمه-به-کلمه ترجمه کنیم، تمرین میکنیم که کل عبارت see some old friends را یاد بگیریم و معنی آنرا درک کنیم. حالا اگردر مورد گذشته یا حال صحبت میکنیم، تغییر ما بسیار ناچیز خواهد بود:

I saw some old friends yesterday.

I see some old friends every weekend.

و این یعنی: جوابِ آسانتر، سریع تر و روان تر.

 

در پایان توجه داشته باشید که اسپیکینگ یک مهارت است و مهارت حاصل تمرین. پس تا میتوانید تمرین کنید. برای آشنایی با سایر نکات بخش اسپیکینگ آیلتس میتوانید به دیگر مقالات موجود در همین سایت (کلید موفقیت در قسمت اول اسپیکینگ آیلتس) مراجعه نمایید. و همچنین میتوانید با شرکت در کلاسهای حرفه ای، مانند کلاسهای ما در آموزشگاه زبان خوارزمی واقع در قيطريه (دسترسي عالی از مناطق چيذر، كامرانيه، فرمانيه، تجريش، الهيه، دزاشيب و اندرزگو)، سایر مهارتهای آزمونی خود را نیز تقویت نمایید. منتظر تماس شما هستیم!

پیروز باشید

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

مفدمه
مقدمه خوب در تسک 2 رایتینگ آزمون آیلتس
ریدینگ آیلتس و هفت سوالات متدوال آن