آیلتس

 

10 نکته طلایی (اما ساده!) در رايتينگ آیلتس

 

 

حتما موافقین که تعداد متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس روز به روز  در حال افزایشه. که مهمترین دلایلش میتونه مهاجرت و یا ورود به دانشگاههای معتبر (دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج و …) باشه. به همین دلیل تصمیم گرفتیم جهت کمک به شما زبان آموزان و داوطلبان عزیز، طی چند مطلب به نکات کلیدی موفقیت در قسمتهای مختلف این آزمون بپردازیم.

 

اول از همه با نکات کلیدی رایتینگ آیلتس (نوشتن)، که جزء پر چالش ترین قسمت هاست، شروع میکنیم:

 

  1. حداقل تعداد واژگان را رعایت کنین ( صد و پنجاه کلمه برای تسك یک و دویست و پنجاه کلمه برای تسك دو). کمتر از این تعداد نوشتن، بیش از چیزی که فکر میکنین از شما نمره كم میکنه! لازمه بدونین که در صورت شک کردن، ممتحن آیلتس تک تک کلمات رو می‌شمره!

 

  1. به “همه” سوال پاسخ بدین و به چیزی غیر از اون پاسخ ندین.

 

  1. پاراگراف به پاراگراف جلو برین و هرگز در ابتدای پاراگراف ها شماره گذاری یا ستاره یا خط فاصله گذاری نکنین.

 

  1. هر پاراگراف فقط “یک” ایده اصلی داره که در آغاز (یا پایان) پاراگراف در یک جمله ساده و کلی به نام topic sentence بیان شده.

 

  1. سعی کنین در مقدمه و در ابتدای هر پاراگراف کاملاً روشن کنین که چه میخواین بگین. ممتحن نبایست با ایده های فی البداهه شما شوکه بشه. این میتونه با sign posting یا blue prints محقق بشه.

 

  1. در تسك یک آکادمیک، ندادن overview در پاراگراف آخر ( یا اول: فرقی نمیکنه)، یعنی حداکثر نمره 5.5 برای آن تسك. در تسك یک جنرال، clincher در پاراگراف آخر چنین اهمیتی نداره و فقط “حس اختتام” باید به ممتحن داده منتقل بشه.

 

  1. برای رايتينگ عنوان یا تیتر ننویسین! به هیچ وجه!

 

  1. “انواع متنوع و مختلف” ساختارهای گرامری و واژگان و کالوکیشن ها، نسبت به “دو یا سه” ساختار و لغت “بسیار پیچیده و کم کاربرد”، برای شما نمره بسیار بهتری به ارمغان میاره. یعنی: تنوع در عین روشنی و سادگی!

 

  1. پس از نوشتن، حداقل دو دقیقه وقت صرف یافتن خطاهای احتمالی یا proof reading کنین. با تمرین، سعی کنین همیشه حداقل دو تا سه دقیقه وقت اضافه بیارین که صرف این کار بی نهایت مهم بشه.

 

  1. حفظی و کلیشه‌ای ننویسین. این کار در رايتينگ خودکشی است. با تمرین خلاقیت خودتون رو افزایش بدین و اوریجینال باشین. 

 

خوب، اینها مهم ترین نکات بودن! ولی ناگفته پیداست که تسلط به برخی از اونها مستلزم تمرین و تجربه بسیاره. شما میتونین از همین حالا شروع به تمرین کنین و حتی در صورت تمایل، به کلاس های عمومی و تخصصی ما در آموزشگاه زبان خوارزمی قیطریه بپیوندین و از تجارب اساتید بین المللی ما در رسیدن به نمره مطلوبتون در آزمون آیلتس و یا هر آزمون دیگه ای (آیلتس یا تافل؟!) بهره مند بشین. منتظر تماس شما هستیم 😉 !

 

پیروز باشید

بختیاری

 

 

مطالب مرتبط

مفدمه
مقدمه خوب در تسک 2 رایتینگ آزمون آیلتس
ریدینگ آیلتس و هفت سوالات متدوال آن