تطابق نمره آیلتس، کمبریج و چارچوب اروپایی

تطابق نمره آیلتس، کمبریج و چارچوب اروپایی

 

نمره ی آزمون آیلتس از 1 تا 9 بصورت نمره ی کامل یا نیم نمره اعلام میشه و در چارچوب اروپایی از مبتدی تا حرفه ای 6 سطح هست که بصورت A1و A2و B1و B2و C1و C2 مشخص میشن. برای درک بهتر چگونگی تطابق نمره آزمون آیلتس ، کمبریج و چارچوب اروپایی به تصویر زیر دقت کنید:

 

تطابق نمره آیلتس، کمبریج و چارچوب اروپایی

تطابق نمره آیلتس، کمبریج و چارچوب اروپایی

 

یک مثال برای درک تصویر بالا: با توجه به تصویر بالا سطح چارچوب اروپایی C1 برابر با آزمون CAE کمبریج و تقریبا برابر با آیلتس حدودا  7 یا 5/7 یا  8.

 

البته بعضی ها میگن مقایسه و تطابق نمره آزمون آیلتس ، کمبریج و چارچوب اروپایی خیلی دقیق نیست چون مدل امتحان و موارد امتحانی با هم فرق دارن و این تفاوت شاید باعث بشه یکسری افراد مثلا در آزمون آیلتس خوب عمل کنند و در آزمون کمبریج بد. به هر حال تصویر بالا به عنوان مرجعی برای تطابق این دو نمره بکار میره اما باید در تفسیرش دقت داشته باشیم.

 

 

یک سوال درموردتطابق نمره آیلتس، کمبریج و چارچوب اروپایی

یک سوال شاید پیش بیاد که اصلا چرا باید کسی بخواد نمره آزمون آیلتس ، کمبریج و چارچوب اروپایی رو با هم مقایسه کنه یا تطابق بده؟ به دلیل اینکه امتحانهای کمبریج (KET, PET, FCE, CAE, CPE) دارن خیلی رایج میشن و خیلی از مراکز آموزشی اون مدارک رو به عنوان مدرک مهارت زبانی مورد نیاز برای شرکت در یک دوره ی آکادمیک میپذیرن پس تطابقش با آیلتس لازم میشه. مثلا بعضی از مراکز به داوطلب ها اعلام میکنن که برای ثبت نام مدرک FCE یا آیلتس 5/6 بیارن.

 

 

آزمونهای کمبریج و آزمون آیلتس هر دو مدرک مهارتهای زبانی هستند و موسسه ی خوارزمی واقع در منطقه قیطریه (تماس با ما) با سالها تجربه در آموزش هر دو آزمون میتونه به شما برای بدست آوردن مدرک و نمره ی مورد نیازتون کمکتون کنه.

 

مطالب مرتبط

آیلتس مهارت های زندگی
آیلتس مهارت های زندگی
ریدینگ
افزایش نمره ریدینگ آیلتس با چند نکته طلایی