www.kharazmien.com

آزمون آکادمیک PTE

آزمون آکادمیک PTE یکی از جدیدترین و معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی کامپیوتری برای تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت علی الخصوص برای کشور استرالیا می باشد. نتایج این آزمون تا 5 روز کاری آماده می شود. این آزمون از سال 2009 توسط موسسه Pearson بصورت کامپیوتری برگزار می شود و تمام مهارتهای زبان انگلیسی (speaking ,reading ,listening ,writing) را مورد سنجش قرار می دهد. امروزه داوطلبان زیادی آزمون پی تی ای را به جای آزمون آیلتس انتخاب می کنند که برخی از دلایل آن عبارتند از:

  • نتایج آزمون پی تی ای به سرعت اعلام می شوند.
  • امکان شرکت در آزمون PTE در 360 روز سال در بیش از 200 مرکز در دنیا وجود دارد.
  • آزمون پی تی ای بر مبنای مهارت زبانی در زندگی واقعی است و آزمون دهندگان باید بتوانند با سوالات ویژه ای که پاسخ می دهند مهارت خود را نشان دهند.
  • به دلیل 100% کامپیوتری بودن نمره دهی، تمام نمرات صحیح و دقیق خواهند بود.
  • به منظور بالا بردن اعتبار و امنیت آزمون کف دست داوطلبین اسکن می شود و آنها امضای دیجیتال می کنند.
  • آزمون پی تی ای در بیش از 50 کشور در جهان برگزار می شود.
  • کسانی که آزمون PTE داده اند می توانند از مرکز برگزاری آزمون بخواهند تا بدون پرداخت هیچ هزینه ای مدرک خود را به موسسات مختلف بفرستند.
  • آزمون PTE برای اخذ پذیرش تحصیلی و مهاجرت به استرالیا و نیوزلند کاملا قابل قبول است.
  • مدرک آزمون پی تی ای از طرف هزاران موسسه و مرکز آموزشی و دانشگاه برای ادامه تحصیل در دنیا قابل قبول است.

 

مراکز برگزاری و هزینه آزمون PTE

این آزمون در بیش از 50 کشور در دنیا با هزینه ی متفاوت برگزار می شود. هزینه ی آزمون با توجه به واحد پول کشورهای مختلف متفاوت است. در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی شود اما در مراکز زیادی در کشورهای همسایه ایران برگزار می شود.

مراکز برگزاری آزمون PTE                                 هزینه آزمون PTE

جمهوری آذربایجان  (باکو)                                     170دلار آمریکا

ترکیه (استانبول و کایسری)                                  210 دلار آمریکا

امارات متحده (دبی، ابوذبی)                                  980 درهم

نحوه نمره دهی آزمون PTE

در آزمون PTE آکادمیک مهارتهای ارتباطی شما از قبیل SPEAKING, LISTENING, READING ,WRITING و همچنین مهارتهای دیگر مانند لغت، تلفظ، گرامر، دیکته درست کلمات و ساختار نوشتاری مورد بررسی و سنجش قرار می گیرند. هر مهارت در این آزمون محدوده نمره ای بین 10 تا 90 دارد. همچنین در کارنامه ای که دریافت می کنید یک نمره کلی (Overall Score) درنظر گرفته شده که عملکرد کلی شما در آزمون را نشان می دهد. توجه داشته باشید این نمره میانگین نمرات کسب شده توسط شما در هر مهارت نیست. محدوده این نمره کلی نیز بین 10 تا 90 می باشد.

نمره ای که در تمام قسمت های آزمون PTE دریافت می کنید توسط سیستم کامپیوتری انجام می شود و در نتیجه از هرگونه خطای انسانی و دیگر عواملی از این قبیل بدور است.

نکات روز آزمون PTE

قبل از شروع آزمون PTE

توجه داشته باشید نیم ساعت قبل از شروع آزمون حتما در مرکز برگزاری آزمون به همراه پاسپورت خود حضور داشته باشید. ابتدا پاسپورت شما چک شده و برگه ای دریافت خواهید کرد که شامل قوانین و ضوابط آزمون PTE  است، قوانین را به دقت بخوانید و آن را امضا کنید.

بعد از این مرحله، از شما یک عکسبرداری دیجیتال، گرفتن امضای الکترونیک و همچنین اسکن هر دو کف دستتان صورت می گیرد.

سپس کلید یک لاکر به شما تحویل داده می شود تا لوازم شخصی که به همراه دارید مثل موبایل، کیف، ساعت و … را در آن بگذارید. کلید دریافتی تنها وسیله ای است که مجاز هستید آن را در هنگام  آزمون با خود داشته باشید. در انتها ناظر امتحان شما را صدا میزند تا به اتاق امتحان وارد شوید.

در طول برگزاری آزمون PTE

یک اتاقک جدا برای هر فرد در آزمون PTE در نظرگرفته شده که این اتاق شامل تجهیزاتی مثل کامپیوتر، موس، هدست و یک دوربین (جهت مانیتور کردن فرد در طول امتحان) است. در ضمن به شما یک ماژیک و یک دفترچه داده می شود تا در طول آزمون در صورت نیاز از آن استفاده نمایید. طول مدت آزمون 3 ساعت است که شما در این مدت برای تمرکز بیشتر بهتر است از هدست استفاده کنید.

در قسمت SPEAKING  ابتدا سیستم تست ضبط صدا انجام می شود تا یک دید مناسب در مورد کیفیت صدای ضبط شده خود داشته باشید. لازم به ذکر است ، با توجه به این مطلب که افراد دیگری نیز در اتاقک های مجاور شما به طور همزمان در حال انجام تست SPEAKING هستند، با صدای خیلی بلند صحبت نکنید.

در صورت بروز هر مشکل در طی آزمون، تنها لازم است تا دست خود را بلند کنید تا مسئول برگزرای به اتاقک شما بیاید.

سه بخش این آزمون بدون فاصله و پشت هم انجام می شوند، اما این امکان وجود دارد که بعد از بخش Reading و قبل از شروع Listening، در صورت تمایل از 10 دقیقه زمان استراحت خود بهره ببرید.

در پایان آزمون PTE

بعد از اتمام آژمون PTE کافیست دست خود را بلند کنید تا مسئول برگزاری امتحان در اتاقک شما حضور پیدا کند و شما را به بیرون هدایت کند.

نتیجه آزمون نهایتا بعد از 5 روز کاری ، روی ایمیلتان اعلام خواهد شد و از آن پس کارنامه شما روی اکانت شخصی شما در وب سایت پیرسون قابل رویت خواهد بود.

 

سوالات رایج :

بسیاری از دانشگاه های دنیا نتیجه آزمون PTE برایشان قابل قبول است. پس  افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند میتوانند از این آزمون بهره ببرند. همچنین اشخاصی که قصد مهاجرت به استرالیا و نیوزلند را دارند، می توانند در این آزمون شرکت کنند.

هم اکنون آزمون PTE در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت در آزمون باید به کشورهای همسایه (ترکیه، دبی، جمهوری آذربایجان و کردستان عراق) سفر کنید.

آزمون PTE مانند آزمون آیلتس و تافل شامل 4 مهارت اصلی Speaking ، Writing ، Reading و Listening  است .البته در این آزمون چند مهارت دیگر مانند گرامر و لغت نیز مورد سنجش قرار می دهند.

نمره کل آزمون PTE از 90 است همچنین نمره هر مهارت از 90 محاسبه می شود.

کارنامه PTE حداکثر تا 5 روز کاری آماده میشود ؛ حتی در  مورادی نتیجه آزمون یک روزه آماده شده است.  

نمره 50 (معادل 6 ایلتس) حداقل نمره لازم برای اقدام در هر مهرات اصلی که شامل Speaking ، Writing ، Reading و Listening میشود، است. ولی برای بعضی از رشته ها، برای ارزیابی مدارک تحصیلی نیاز به نمره 65 (معادل 7 آیلتس) است.

این آزمون هزینه متفاوتی در کشورهای مختلف دارد. برای اطلاع از هزینه آزمون در کشورهای همسایه ایران اینجا کلیلک کنید.

ثبت نام آزمون PTE از طریق وبسایت پیرسون انجام می شود و بصورت آنلاین است .