اهمیت درک صحیح سوالات در آزمون آیلتس 

 

همه میدونیم که هر آزمون زبان انگلیسی، (از جمله آزمون آیلتس ، آزمون تافل و …) و درهر کجای دنیا (حتی دانشگاه آکسفورد، دانشگاه نیوکاسل و …)، با دستورالعمل شروع میشه.

 

مثلا توی یک آزمون مبتدی برای کودکان، دستورالعمل ممکنه باشه:

!Color the numbers

 

و در یک آزمون آیلتس میتونه باشه:

!Name 2 fruits a person on a diet shouldn’t eat

 

مطمئنا الان پیش خودتون فکر میکنین “خوب این که معلومه دیگه!” بله، معلومه دیگه! ولی تا به حال چند بار واستون پیش اومده که بعد از یه امتحان (غیر زبانی!) وقتی داشتین با دوستاتون در مورد جوابها بحث میکردین ویا وقتی که برگه امتحانتون رو گرفتین یک دفعه متوجه بشین که کلا سوال رو اشتباه فهمیده بودین؟… دفعات نسبتا زیادی، درسته؟

 

تازه این در حالیه که سوال به زبان فارسی بوده!! به همین روال، طبق آمار بیش از 20% داوطلبان آزمونهای زبان انگلیسی (از جمله آزمون آیلتس و آزمون تافل!)، جواب غلطشون به خاطر نفهمیدن دستورالعمل سواله! و حتی در مورد گرامر این درصد بالاتر هم میره. (گرامر زبان انگلیسی و راحت ترین روش یادگیری آن)

 

یک مثال خیلی ساده: قسمت مصاحبه (صحبت کردن) آزمون آیلتس. به نظر شما وقتی که سوال مصاحبه کننده رو درست متوجه نمیشیم، کدام راه بهتره:

 

یک: فورا شروع کنیم به جواب دادن و حرفهای بی ربط زدن.

دو: از مصاحبه کننده تقاضا کنیم که سوالش رو تکرار کنه و تا سوال رو درست متوجه نشیدیم شروع به جواب دادن نکنیم.

 

(واقعا انتخاب سختیه، درسته؟!)

 

اما هنوز یه مورد دیگه هم هست. اون هم وقتیه که جواب درستمون رو غلط مینویسم! باز شاید بپرسین “مگه میشه جواب درست رو غلط نوشت؟” البته که میشه! طبق آمار خیلی از جوابهای غلط  در اثر افتادن در تله “محض احتیاط” اتفاق می افتن. یعنی چی؟!

 

مثلا توی سوالی که داشتیم:

!Name 2 fruits a person on a diet shouldn’t eat

 

جواب شما میتونه باشه :

(watermelon, mango)

و یا:

(mango, peaches)

 

و این دقیقا همون جاییه که تله “محض احتیاط” وارد عمل میشه. یعنی اینکه (فقط و فقط محض احتیاط) مینویسیم:

(watermelon, mango, peaches)

 

غافل از اینکه نوشتن بیش دو مورد برابر است با امتیاز صفر از آن سوال!

 

خلاصه اینکه، توی همه آزمونهای زبان انگلیسی، مخصوصا آزمون آیلتس، اولین لطفی که به خودتون میتونین بکنین اینه که: دستورالعمل سوال رو با دقت بخونین، بفهمین و دقیقا از اون پیروی کنین! و همیشه یادتون باشه که توی هر آزمونی، مخصوصا آزمونهای زبانی، فهمیدن سوال خودش نیمی از جواب شماست! و این “درست فهمیدن” مطمئنا یکی از مهارتهای بسیار مهمه که شما میتونین در یک مدت زمان کوتاه در آموزشگاه زبان خوارزمی  قیطریه و زیر نظر اساتید مجرب ما کسب کنین. پس برای دریافت مشاوره تخصصی و آزمون تعیین سطح کاملا رایگان، حتما با ما تماس بگیرین 🙂

 

موفق باشین

علیرضا بختیاری

 

مطالب مرتبط

آیلتس مهارت های زندگی
آیلتس مهارت های زندگی
ریدینگ
افزایش نمره ریدینگ آیلتس با چند نکته طلایی